Weganizm to światopogląd i styl życia, który sprowadza się w uproszczeniu do niekrzywdzenia zwierząt. Weganie rezygnują z produktów odzwierzęcych nie tylko w diecie, lecz także, gdy kupują kosmetyki, czy odzież – w tym buty. Z tego wpisu dowiesz się paru rzeczy o doborze wegańskich butów – czym się cechują, ile kosztują i gdzie je znaleźć.

Nie tylko materiał

Zastanawiałem się dzisiaj, czy New Balance robi wegańskie buty. Wpisałem zatem w Google „vegan new balance”. Trafiłem na następującą informację, która dała mi do myślenia:

Many of our models are made with synthetic materials. However, please note that we do use different types of glues depending on what is available. Some glues contain animal products. Although the shoe may be made of synthetic leather it does not mean it will be completely vegan.

źródło: https://support.newbalance.com/hc/en-us/articles/212728748-Does-New-Balance-Manufacture-Vegan-Shoes-

Okazuje się, że nawet jeśli wybierzesz buty ze skóry syntetycznej, nie możesz mieć pewności, że są wegańskie, ponieważ kleje wykorzystane w produkcji obuwia mogą bazować na substancjach pochodzenia zwierzęcego.

Kleje  często produkowane są z kości i skór – na przykład kleje glutynowe wykorzystywane w poligrafii, produkcji opakowań, czy też właśnie butów. Tak samo kleje kazeinowe czy żelatynowe – sama nazwa wskazuje na ich skład. New Balance zaznacza wyraźnie, że w różnych egzemplarzach ich produktów mogą pojawiać się takie substancje i trzeba to każdorazowo sprawdzać, jeśli komuś zależy, aby jego obuwie były wegańskie. Miło, że to wyraźnie zaznaczają.

100% wegańskie

Przeglądając oferty wielu sklepów zauważyłem pewną prawidłowość. Wiele marek pisze, że ich produkty są w 100% wegańskie 🙂 Czy coś może być np. w 99% wegańskie? To tak jak w 99% dziewica 😀 Jeśli na talerzu masz 10% mięsa i 90% warzyw, to to nie jest posiłek w 90% wegański. Jeśli masz pół promila we krwi to jesteś w 50% trzeźwy? No nie.

Przy okazji warto podkreślić, że wybierając, z jakiego materiału mają być wykonane twoje buty, powinieneś zastanowić się, czy wybór syntetyków jest dobrą alternatywą. Przerzucenie się na buty z tworzyw sztucznych rozkładających się przez tysiące lat nie brzmi do końca jak dobra alternatywa. Warto zatem szukać surowców naturalnych oraz łatwo rozkładających się.

Gdzie kupić buty wegańskie

Dobrze, jednak trzymajmy się clou sprawy – pewnie szukasz informacji o tym, jak i gdzie kupić buty wegańskie, zgadza się? Sam miałem z tym problem. Mam sporo butów skórzanych lub takich, co do których składu nie jestem pewien (chociażby w kontekście wspomnianych klejów). Jednak na rynku jest coraz więcej opcji, które zaraz ci przybliżę.

Szukając produktów wegańskich trafiłem na przykład na brand obuwniczy Avesu (ojezu?!). Marka ta wymienia na swojej stronie materiały, z których korzystają (https://www.avesu.eu/infocenter/materials-eu.html). Sklep jest niemiecki, ale reklamująca się w polskim Google. Myślę, że wiarygodna, ale sprawdźcie sobie każdorazowo koszty i czas dostawy.

Zajrzyj na profil na Insta:

Mam podobne buty w domu i jestem z nich bardzo zadowolony. Są to buty wykonane ze …sznurka, plecionki. Podeszwa wykonana jest z lekkiej pianki. Jak je pierwszy raz założyłem, to miałem wrażenie, że nie mam nic na nogach. Są ultralekkie – świetne na lato. Nie widuję tego typu obuwia na naszych ulicach, tym bardziej polecam – wyróżnisz się.

Jako marka 100% vegan przedstawia się także Fairma (https://fairma.pl/pl/)

Przykład – trampki z mikrofibry:

Kolejny sklep wart uwagi to Not a slogan (https://not-a-slogan.com/pl/26-buty-weganskie).

Ich hasło to żyj świadomie kupuj mądrze.

Ok.

Sklep nie tylko stawia na produkty wegańskie, ale także wspiera inicjatywy związane chociażby z rolnictwem ekologicznym, czy unikaniem produkcji w sweatshopach, czego świadectwem są liczne certyfikaty, którymi się chwalą (np. https://not-a-slogan.com/pl/content/18–ifoam-)

Przejrzałem dostępnych produktów. Nie jest to tania sprawa, ale jak za oryginalne ciuchy, z ciekawym wzornictwem, nie są to też abstrakcyjne ceny… No dobra, jest drogo, ale wspierasz coś ważnego – kiedyś mleko sojowe w markecie też kosztowało 11 PLN, a nie 4-5 jak obecnie w Lidlu; miejmy nadzieję, że tego typu produkty będą niedługo bardziej dostępne.

Przykładowo:

źródło: https://not-a-slogan.com/2607-thickbox_default/slogan-the-eye-bluza-meska-by-otecki-black.jpg

Jeśli chodzi o buty, to wybór jest całkiem spory. Znajdziesz tu dockersy, buty górskie (outdoor), sportowe, czy eleganckie brogsy.

Sklep jest de facto multibrandem – można wybierać ciuchy i obuwie kilku różnych producentów. Do wyboru do koloru. Zajrzyjcie też na ich Instagrama:

I pamiętajcie, że weganizm to nie jakiś tam slogan 😉

Eleganckie buty wegańskie – do pracy, garnituru / garsonki…

Z wegańskimi butami sportowymi lub na lato nie ma aż tak dużo problemów. Problem pojawia się, gdy chcesz kupić coś bardziej eleganckiego – w wielu zawodach to must have.

Buty ze skóry ekologicznej w CCC czy Deichmann dobierane w najbliższej galerii są dla niektórych przykrą koniecznością. Na szczęście w sieci jest większy wybór. Oprócz wspomnianych wcześniej marek można trafić na przykład na ofertę NobuWarsaw.com (https://www.nobuwarsaw.com/pl/3-obuwie-damskie).

Na stronie można przeczytać, że ich produkty są w 100% wegańskie (znowu te procenty 😉 ). Co więcej, są to buty robione ręcznie. Dziwne tylko, że nie ma cen… Może to dla klientów, którym wszystko jedno? Tak jak w tych knajpach, gdzie w menu nie masz cen poszczególnych dań, bo nikt o to nie dba.

Tu parę przykładów ich butów z Instagrama:

Baleriny:

…czy też męskie sztyblety:

Wegańskie buty znanych marek

Warte podkreślenia jest to, że buty wegańskie to nie tylko domena hipsterskich, niszowych marek obecnych w sieci, ale także dużych brandów. Kategorię buty wegańskie znajdziesz np. w sklepie Sizeer. Nie ma tam zbyt dużego wyboru, ale ważne, że opcje są: https://sklep.sizeer.com/buty-weganskie

Mamy do wyboru parę modeli Vansów, a także Adidas, Asics, Nike – nie jest źle!

Wegańskie kozaki, glany i wyroby glanopodobne

Jak już wspominałem, sam szukałem kilkukrotnie wegańskich butów w sieci. Jestem posiadaczem wegańskich glanów, które kupiłem na zibru.com. Nie wszystkie ich buty są oznaczone etykietką vegan, ale można ich tam trochę znaleźć: https://zibru.com/pl/buty-weganskie-132

Moje glany (marki Altercore) wykonane są z mikrofibry i całkiem nieźle się sprawdzają zimą. Nie przemakają i nie zużywają się, mimo, że już trochę w nich latałem.

Jeśli szukasz butów typu glany, to mogą zainteresować cię także wegańskie martensy (chociaż podkreślmy to z pełną stanowczością – martensy to nie glany):

Trafiłem także na dużo droższe opcje (ale kto bogatemu weganinowi zabroni?), ale warte uwagi. Nie jest to do końca moja półka cenowa, ani moja bajka jeśli chodzi o estetykę, ale jeśli ktoś lubi, to… zresztą sami zobaczcie:

 

źródło https://www.allnewrock.com/pl/buty-wega%C5%84skie/m1489b-v1.html

 

Szukając wegańskich butów trafiłem też na sklep https://vegemoda.pl/. Można tam przeczytać, jakie powinny być buty dla wegan (https://vegemoda.pl/buty-weganskie-jakie-powinny-byc-buty-dla-wegan/), ale w ofercie vege butów nie znalazłem. Za to jest sporo ciuchów, a także akcesoria, torby itp. Parę mnie naprawdę urzekło, więc wrzucam 😀

Czapka TOFU – mistrz

Torba z hasłem „Brokuły też cię nie lubią” – poezja

A także ikoniczne hasło – najpierw wege, potem homo:

Oraz dwa t-shirty, które do mnie najbardziej przemówiły (szkoda, że z ortografami):

 

A ty gdzie kupujesz wegańskie produkty?

Comments (1)
  1. Wiola

    15 grudnia, 2018 at 9:18 pm

    Wegańskie buty ze skóry ananasa na www.bohemaclothing.com 🙂 naprawdę warto sprawdzić 🙂

Comments are closed.