Planujesz zrobić pierwszy tatuaż? Doskonale! Pamiętaj, że zanim na Twoim cele zagości upragniony tatuaż, masz przed sobą kilka wyborów. Bardzo ważnych wyborów. Dowiedz się, co musisz wiedzieć, nim zdecydujesz się na tatuaż.

Szukasz studia tatuażu w Katowicach? Koniecznie odwiedź Czarne Złoto Tattoo: https://czarnezlototattoo.pl Polecam <3

Zanim usiądziesz w studiu tatuażu na upragnionej sesji, musisz dokonać kilku wyborów dotyczących zarówno artysty, studia, umiejscowienia tatuażu, czy stylu i techniki wykonania.

Jako posiadacz tatuaży z blisko 15-letnim doświadczeniem, zebrałem dla Ciebie wszystko, co musisz wiedzieć, nim jednymy Twoim zmartwieniem bedzie myśl: Jaki zrobić kolejny tatuaż?

Poniższy wpis pomoże Ci z:
– wyborem stylu tatuażu,
– szukaniem pomysłów,
– wyborem tatuażysty i studia,
– a także z późniejszą pielęgnacją tatuaży.

Zaczynamy…

W jakim stylu zrobić tatuaż?

Nim na Twoim ciele pojawi się pierwszy tatuaż staniesz przed wyborem konkretnego stylu, w którym chcesz mieć tatuaż wykonany. Praca tatuażysty nie sprowadza się do ściągnięcia wzoru z internetu, przekopiowaniu i przekalkowaniu na Twoją skórę.

Tatuażysta, jak każdy artysta ma preferowany styl i technikę, w której się odnajduje i czuje się najlepiej. Żebyś zrozumiał, o czym mówię, poniżej zamieszczam najpopularniejsze style i techniki, wraz ze zdjęciami. Wybierz rodzaj i styl tatuażu, który jest Ci najbliższy.

Old school, czyli tatuaż tradycyjny

Czaski, orły, pin-up girls, sztylety, flagi USA i czerwone serca. To popularne motywy tatuażu tradycyjnego, który rozwinął się wśród marynarzy. Jeżeli szukasz tradycyjnych wzorów, koniecznie sprawdź flashe, które począwszy od lat 30-stych XX wieku tworzył Sailor Jerry. Jest on uznawany za pioniera sztuki tatuażu tradycyjnego.

Styl oldschool’owy charakteryzuje się grubym, czarnym konturem i wyrazistymi kolorami. Kompozycje są proste i jednoznaczne.

Obecnie, tatuaż tradycyjny znacząco się rozwinął i porusza dziesiątki zagadnień, nie tylko tematykę polityczną czy marynistyczną. Tatuażyści chętnie sięgają po styl tradycyjny i realizują pomysły klientów, w oparciu o styl tradycyjny.

Newschool, czyli tatuaż neo-tradycyjny

Wraz z rozwojem sztuki tatuażu, styl tradycyjny ewoluował i rozwijał się, czego przykładem jest powstanie i rozpowszechnienie newschool’u. W odróżnieniu od stylu tradycyjnego, znajdziesz tu więcej kolorów oraz bardziej skomplikowane wzory.

Tatuaże w dalszym ciągu posiadają charakterystyczną „czarną kreskę”, a całość wypełniona jest bogatszą paletą kolorów, a tworzone tatuaże nabierają głębii. Jeżeli szukasz ciekawych pomysłów na tatuaż neotradycyjny, zobacz, najpopularniejszą artystkę w kraju Anię Pająk – zobacz jej profil na Instagramie.

Tatuaż neotradycyjny to w dużej mierze autorskie projekty tatuatorów, którzy są gotowi zrealizować nawet najbardziej szalone pomysły. Dlatego wśród tatuaży newschoolowych, znajdziesz postacie z bajek, elementy kultury hip-hop czy punk, a także kultowe postacie z filmów aż po motywy zwierzęce i roślinne.

Styl realistyczny

Tatuaż, który wygląda jak obraz? Proszę bardzo. Ten styl ma na celu możliwie najwierniejsze odwzorowanie rzeczywistości. Tak przygotowane tatuaże posiadają niespotykaną głębie, która sprawia wrażenie, że tatuaż przypomina zdjęcie.

Tatuaże realistyczne mogą być zarówno kolorowe, jak również czarno-białe. Tatuaże realistyczne zawierają setki szczegółów, z których każdy ma znaczenie. Takie tatuaże są bardzo czasochłonne i wymagają kilku wizyt w studiu, nim praca będzie skończona. Nie mniej, efekty są niesamowite.

Ignorant

Styl, który szturmem podbił mój feed w Instagramie! Czarna kreska, prosty wzór i konkretny, nieraz kontrowersyjny przekaz. To jest to, co jest popularne szczególnie wśród młodzieży i przedstawicieli młodszego pokolenia.

Prosty i konkretny przekaż, to cecha charakterystyczna tatuaży w stylu ignorant.

Styl biomechaniczny

Stosunkowo młody styl, stanowiący połączenie elementów biologicznych i mechanicznych. Jeżeli w dzieciństwie byłeś zafascynowany Terminatorem i skrycie marzyłeś, że pod skórą znajduje się mechaniczny korpus, to biomechanika jest czymś, czego potrzebujesz!

Tatuaże biomechaniczne mogą być kolorowe lub czarno-szare. Za jednego z prekursorów (obok wspomnianego Arnold Schwarzeneggera^^) uznawany jest szwajcarski malarz Hans Rudolf Giger.

Watercolor, czyli akwarela

Tatuaże wykonane w tym stylu zbliżone są do obrazów malowanych akwarelą, które w Polsce były popularnym nurtem malarskim dzięki takim malarzom jak Julian Fałat czy Stanisław Masłowski.

Cechą charakterystyczną tatuaży w stylu akwarelowym jest naśladownictwo pociągnięć pędzla i sposobu w jaki farba wysychała na płótnie malarskim. Kontury są delikatne o nieregularnych kształtach, które mogą przypominać chmury.

Jest to styl tatuaży, który szczególnie cenią kobiety, ze względu na delikatny charakter i subtelną formę, dzięki zastosowaniu miękkich linii i braku konturów.

Tatuaż japoński

Do najpopularniejszych motywów należą karpie koi, smoki oraz motywy pochodzące z japońskiego drzeworytu ukiyo-e. Kilkadziesiąt lat temu ten styl tatuowania kojarzony był głównie z yakuzą – japońską grupą przestępczą, jednak w tej chwili upowszechnił się na całym świecie.

Tatuaże japońskie to barwne kompozycje, które nierzadko pokrywają duże fragmenty ciała, komponując się w całość.

Dotwork

Styl popularny od niedawna. Charakteryzuje się czarną linią i kropkami, które rozmieszczone w dobrej odległości od siebie nadają tatuażowi głębi.

Do najpopularniejszych motywów należą motywy roślinne oraz mandale, ale artyści coraz częściej sięgają po dotwork, do tworzenia najróżniejszych projektów.

Szukanie pomysłów na tatuaż

Jeżeli już wiesz, w jakim stylu chcesz zrobić tatuaż, musisz mieć na niego pomysł! Masz kilka możliwości: możesz skorzystać z autorskich prac tatuażysty lub zaproponować zaprojektowanie swojego pomysłu, który chcesz urzeczywistnić.

Od razu uprzedzam, twój pomysł to nie jest grafika z ściągnięta z internetu, którą dostarczasz tatuatorowi mówiąc: takie coś mi zrób. Nie oczekuj, że tatuator zrobi Ci tatuaż, który będzie żywcem ściągnięty z internetu.

Wybór studia i tatuażysty

Wybierając tatuażystę zwróć uwagę na dwie kwestie: portfolio oraz sposób bycia. Portfolio z łatwością sprawdzić w internecie. Instagram i Facebook to podstawowe miejsce, gdzie tatuatorzy i studia tatuażu publikują swoje prace. Zwróć uwagę na regularność publikowania prac, aktywność pod wpisami itd.

Drugim, szalenie istotny czynnikiem jest fakt, czy jesteś w stanie porozumieć się z tatuatorem. Czy pomysł, który masz mu odpowiada? Jak zapatruje się na Twoją wizję tatuażu itd.

Jeżeli chodzi o komunikację z tatuatorem… tutaj zwykle musisz uzbroić się w cierpliwość. Rzadko zdarza się, żeby tatuażysta lub studio natychmiastowo odpowiadało na Twoją wiadomość na Mesendżerze. Dlatego jeśli już zdecydowałeś się na tatuażystę, napisz do niego i szczegółowo opisz, czego oczekujesz. Bo jeśli napiszesz: „hej”, być może przyjdzie Ci czekać dwa dni na odpowiedź – „hej” 😉

Czy konwent tatuażu to dobre miejsce, żeby znaleźć studio?

Tak! Możesz na żywo zobaczyć, jak poszczególni artyści pracują. Ale jeśli chodzi o rozmowę z tatuatorem, to nie nastawiaj się na to. Podczas gdy Ty przechodzisz z box’u do box’u i zagadujesz, tatuażysta jest w pracy. A

pierwszy tatuaż

Ile czasu trzeba czekać na termin?

Terminarz tatuatora to bardzo delikatna sprawa. W 99,9% przypadków nie zrealizujesz swojego pomysłu w ciągu tygodnia od wysłania wiadomości i zarezerwowania terminu. Terminy do tatuażystów są zwykle rezerwowane w miesiąc do przodu lub dłużej.

Niektórzy tatuatorzy przyjmują zapisy jedynie na 1-2 miesiące do przodu, inni mają grafik zajęty na najbliższe 2-3 lata. Dlatego czasem może udać się „wstrzelić szybciej”, jeśli komuś wypadnie termin, bo ktoś się rozmyślił.

Czasem może okazać się, że artysta, którego szukamy będzie na Konwencie Tatuażu niedaleko nas i wtedy można o wiele szybciej (o ile ma wolne miejsce), zrobić tatuaż. Pamiętaj jednak, że Konwent to miejsce, które służy do promocji własnych umiejętności, dlatego nie złość się, gdy tatuażysta jest gotowy zrobić Ci tylko swój autorski projekt.

Nie oszczędzaj!

Zdaje sobie sprawę, że tatuaż może być dużym obciążeniem Twojego budżetu, ale jeśli tylko możesz nie oszczędzaj na tatuażu. Oszczędność kilku, kilkuset złotych zwykle odbija się na jakości wykonania.

Im większe doświadczenie ma tatuator, tym lepszy będzie efekt końcowy. Dlatego polecam poczekaj dłużej na termin, a w międzyczasie uzbierać brakującą kwotę. To lepsze rozwiązanie, niż trzy stówy w portfelu i jakaś plama na ciele, która miała być czymś zupełnie innym.

Gdzie tatuaż boli najbardziej?

Tatuowanie boli. W zasadzie niezależnie jaką masz tolerancję na ból, czy rodziłaś dziecko, czy jesteś umięśnionym osobnikiem, tatuowanie sprawi, że odczujesz mniejszy lub większy dyskomfort.

https://www.quora.com/Does-getting-a-tattoo-really-hurt

Powyżej możesz zobaczyć mapę ciała, w której na czerwono zaznaczone są najbardziej bolące miejsce. Oczywiście kwestia bólu jest bardzo indywidualna. Na odczuwany ból wpływ ma wiele czynników poza umiejscowieniem, do najistotniejszych należą:
– rozmiar tatuażu,
– sprawność tatuatora,
– ilość kolorów,
– ilość szczegółów.

W moim przypadku tatuowanie na kręgosłupie, łokciach i pachwinach nie było aż tak uciążliwe. Najgorzej wspominam tatuaż na mostku i to bynajmniej nie z powodu rozmiaru! Jeśli ktoś pyta mnie o najbardziej bolące miejsce, odpowiadam: mostek.

Jak dbać o świeży tatuaż?

W salonach znajdziesz wiele produktów przeznaczonych do pielęgnacji tatuażu w okresie gojenia. Większość z tych produktów posiada certyfikat, który poświadcza, że produkt nie był testowany na zwierzętach. Możesz również skorzystać z kremów typu: Bepanthem Plus. W salonie po skończeniu tatuażu na pewno otrzymasz szczegółową instrukcję (zwykle wydrukowaną), która opisuje, jak dbać o tatuaż.

Gojenie tatuażu

Proces gojenia trwa zwykle 2 do 5 tygodni. Nie ma reguły, często jest to kwestia bardzo indywidualna, podobnie jak odczuwanie bólu. Na długość gojenia ma wpływ również wielkość tatuażu, mniejsze goją się zazwyczaj szybciej. Pamiętaj, że świeży tatuaż to otwarta rana, dlatego musisz na niego szczególnie uważać.

Gdy tatuaż się goi, pamiętaj o jednej kwestii – NIE DRAP SIĘ! Łatwo możesz zdrapać strup, a wówczas może okazać się, że pozbyłeś się części tuszu, który był pod skórą.

Tatuaże blakną 😉

Jeżeli jesteś fanatykiem opalania, solarium i generalnie spędzasz mnóstwo czasu na słońcu, mam dla Ciebie złą wiadomość – tatuaże blakną i pod wpływem słońca mogą stracić część szczegółów (dotyczy to zwłaszcza prac realistycznych, które są bardzo bogate w szczegóły).

Dlatego jeśli planujesz wakacje pamiętaj, żeby dobrze zabezpieczyć tatuaż przed wpływem słońca i promieniowania UV! Ja do tego stosuję kremy do opalania dla dzieci, które zawierają ochronę na poziomie minimum +50 i są wodoodporne. Zazwyczaj okropnie się nimi smaruje, pozostawiają białe ślady, ale spełniają swoją rolę – zabezpieczają tatuaż. W końcu jeśli wydałeś XXXX PLN, to nie chcesz się niepotrzebnie denerwować, prawda?

Ja pierwszy tatuaż zrobiłem mając 20 lat. Wydałem na niego całą wypłatę, ale do dzisiaj uważam, że było warto. Tatuaże tak mnie pochłonęły, że w przeciągu kolejnej dekady, moje ciało pokryło 20 kolejnych tatuaży. A ta liczba wciąż rośnie 😉

Podsumowanie

Mam nadzieję, że moje przemyślenia okażą się pomocne i pozwolą Ci podjąć decyzję, która na długie lata pozwoli Ci się cieszyć tatuażem. Jeżeli masz pytania, napisz w komentarzu!